Logopedia
„Prawidłowy rozwój językowy daje dziecku poczucie bezpieczeństwa – dzięki językowi można, bowiem porządkować otaczający świat, nauczać zasad obowiązujących w społeczeństwie”
prof. Jagoda Cieszyńska
LOGOPEDIA W NASZEJ SZKOLE
Mowa to jedna z ważniejszych umiejętności, jaką zdobywa dziecko w trakcie swojego rozwoju. Jej kształtowanie trwa wiele lat i przebiega w indywidualnym rytmie. Dziecko, powinno wymawiać poprawnie wszystkie głoski, mieć bogate słownictwo dotyczące jego życia, otoczenia, umieć budować poprawne, pod względem gramatycznym i logicznym zdania. Prawidłowa wymowa ma duże znaczenie dla późniejszego powodzenia w nauce czytania i pisania. Bez względu na przyczynę wystąpienia zaburzeń mowy i komunikacji terapię należy podjąć jak najwcześniej.
Nad prawidłowym przebiegiem terapii logopedycznej w naszej szkole czuwa zespół logopedów:
mgr Blanka Matela
mgr Anna Urbańska
mgr Hanna Kościelniak
mgr Joanna Selewska
mgr Magdalena Matczak
Drodzy Rodzice i Opiekunowie!
- Jeżeli Wasze dziecko ma problemy z wymową pamiętajcie, że nie wystarczą same ćwiczenia
u logopedy. Wasze zaangażowanie zwiększa efektywność terapii Waszego dziecka. - Wystarczy trochę chęci i 10 – 15 minut by poćwiczyć śmieszne miny.
- Ustawienie aparatu artykulacyjnego odbywa się do 13 roku życia i w tym okresie korygowanie wad wymowy przebiega bez większych stresów i problemów. Im później zaczniemy tym trudniej.
- Mowa w dużej mierze wpływa na całokształt rozwoju dziecka, a szczególnie na jego powodzenia w szkole, nauce i kontaktach z rówieśnikami.
- Mówcie do dziecka dużo i wszędzie. To rozwinie jego słownictwo, wyobraźnię oraz jasność wyrażania myśli i emocji.
- Pozwólcie robić dziecku miny przed lustrem – ćwiczcie język, wargi i żuchwę. Najlepiej te same, które poznały na naszych zajęciach i chętnie Wam je zademonstrujemy.
- Czytajcie dziecku krótkie wierszyki, rymowanki i powtarzajcie je z nim. Pomożemy Wam z doborem tekstów wklejając je do zeszytów.
- Nie zmuszajcie dzieci do ćwiczeń podczas choroby czy złego samopoczucia.
- Bądźcie wyczuleni na wymowę Waszego dziecka wszędzie, nie tylko podczas terapii, ale nie korygujcie wymowy dziecka przy osobach trzecich.
- Bądźcie cierpliwi i opanowani. Terapia logopedyczna musi potrwać. Na efekty pewnie trzeba będzie trochę poczekać, ale na pewno przyjdą!
- I pamiętajcie! Ćwiczyć można wszędzie: w domu, samochodzie, na spacerze i podczas każdej okazji: mycia rąk, układania zabawek, przygotowywania posiłków, wspólnej zabawy…
Jak pracujemy możecie dowiedzieć się z naszej galerii zdjęć.
U logopedy nie musi być nudno! Nie tylko ćwiczymy wymowę trudnych głosek i słów przed lustrem. Układamy też historyjki, krzyżówki, wycinamy, lepimy, przypinamy, czytamy i chyba najważniejsze! – dużo mówimy!
Kontakt z nami jest możliwy za pomocą dziennika elektronicznego oraz podczas każdych zebrań dla rodziców.
Galeria
„Logopedyczny maj”
W ostatnich tygodniach, w naszej szkole, realizowany był program profilaktyki logopedycznej pt.: „Logopedyczny maj”.
Celem programu była:
– profilaktyka logopedyczna dzieci w oddziale przedszkolnym oraz klasach 1-3 w zakresie dostępu do wczesnej diagnozy i terapii logopedycznej,
– kształtowanie prawidłowej mowy i stymulowanie jej rozwoju,
– zaangażowanie rodziców i nauczycieli do świadomej współpracy nad rozwojem mowy dzieci i kształtowaniem prawidłowej wymowy,
– pomoc osobom zainteresowanym w rozwiązywaniu problemów z komunikacją słowną.
W ramach programu odbyły się zajęcia profilaktyczne, logorytmiczne, plastyczne oraz liczne konkursy. Dzieci usprawniały motorykę narządów mowy, percepcję wzrokową i słuchową, koordynację słuchowo – ruchową, poznały zasady higieny jamy ustnej, usprawniały swój aparat oddechowy z pomocą własnoręcznie wykonanej dmuchajki. Na koniec programu powstała mała wystawa zdjęć zatytułowana „Śmieszne minki ćwiczącego chłopczyka i dziewczynki”, którą można obejrzeć na FB szkoły.
Za nami 2 miesiące ciężkiej pracy!
W tym semestrze skupiamy się na usprawnianiu funkcji grafomotorycznych, niezbędnych do umiejętność rysowania i pisania. Grafomotoryka wymaga zdolności naśladowania ruchów, wykonywania ruchów sekwencyjnych i precyzyjnych, koordynacji wzrokowo-ruchowej, percepcji wzrokowej oraz sprawności manualnej. Nie próżnujemy, zobaczcie sami!
Konkurs „Buzia rymuje – rączka, nóżka naśladuje”.
Z okazji Europejskiego Dnia Logopedy obchodzonego 6 marca, w naszej szkole odbył się konkurs „Buzia rymuje – rączka, nóżka naśladuje”. Podkreślenie znaczenia tego święta jest niezwykle istotne na etapie edukacji wczesnoszkolnej, gdyż w tym okresie rola logopedy jest szczególnie ważna. Celem konkursu było promowanie pięknej wymowy, rozwijanie uzdolnień twórczych oraz doskonalenie umiejętności recytatorskich.
Oto wyniki konkursu:
1 miejsce Zuzanna Dreger 2c
2 miejsce Magdalena Szymankiewicz 3a
3 miejsce Borys Libelt 3a
Wyróżnienia otrzymały:
Assia Boukezzoula
Olha Lukiyanchuk
Sofiia Kurhanska
Gratulujemy zwycięzcom, dziękujemy wszystkim uczestnikom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie dzieci do konkursu.